Mleko modyfikowane – ważny etap w żywieniu niemowląt i małych dzieci

9 czerwca 2022 0 Comments

Karmienie piersią jest wyjątkowo istotne w życiu niemowląt i małych dzieci, jednak nie zawsze jest możliwe albo musi zostać szybko zakończone. Wtedy równie ważną rolę odgrywa mleko modyfikowane, które odpowiednio dobrane i podawane z tą samą miłością i bliskością daje porównywalnie wiele. Jakie mleko modyfikowane podawać dziecku, do kiedy powinno się je stosować? Sprawdź przydatne informacje pomagające w opiece nad dziećmi.

Jak wybrać dobre mleko modyfikowane?

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów mleka modyfikowanego. Produkty dostosowane są do wieku dziecka, a często także jego specjalnych potrzeb. Można wyróżnić:

– mleka początkowe, następne, dla juniorów; specjalne mleko dla wcześniaków,

– mleka standardowe, hipoalergiczne, wstępnie fermentowane, zagęszczone,

– mleko krowie, kozie i inne odzwierzęce, mleko na bazie białek roślinnych,

– mleka ekologiczne, organiczne.

Właściwie każdy produkt dostępny w sprzedaży dedykowany najmłodszym jest dobrej jakości, przebadany i dostosowany do ich potrzeb. Można jednak wyróżnić te o zaawansowanej formule, posiadające szereg ważnych w rozwoju dzieci składników diety takich jak na przykład kwasy tłuszczowe DHA i EPA, dodatkowe witaminy i składniki mineralne. Dobre mleko dla danego dziecka powinno odpowiadać jego wiekowi – biorąc pod uwagę rozwój, a także nie wywoływać alergii i innych niepożądanych reakcji.

Kiedy wprowadzić, a kiedy zakończyć stosowanie MM?

Moment wprowadzenia karmienia mlekiem modyfikowanym to kwestia indywidualna. Czasami jest ono stosowane także obok karmienia piersią. Natomiast koniec karmienia MM najczęściej ma miejsce nawet w wieku przedszkolnym, gdyż mleko modyfikowane dla juniorów jest najczęściej bardziej wartościowe niż klasyczne mleko zwierzęce czy roślinne. Dlatego też warto stosować je jak najdłużej, dzięki czemu w łatwy sposób można dostarczyć do diety dziecka niezbędnych składników pokarmowych. Warto pamiętać, że na bazie mleka modyfikowanego można przygotowywać także wiele posiłków, które urozmaicą codzienne jedzenie.